Kwalifikacje mgr Agnieszka Pierzchała

 

 

– certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (certyfikat nr 227),

– certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej (certyfikat nr 68),

– specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży,

– superwizor – aplikant Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

 

Jestem absolwentką psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Wychowania Seksualnego w Warszawie pod kierownictwem prof. Lwa Starowicza.
Ukończyłam liczne kursy z zakresu psychoterapii m. in. systemowej terapii rodzin oraz 4-letnią Szkołę Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Nadal regularnie uczestniczę w seminariach i konferencjach poświęconych psychoterapii. Specjalizuję się w indywidualnej psychoterapii osób dorosłych, dzieci i młodzieży w ujęciu psychodynamicznym.

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W swojej pracy kieruje się zasadami wytyczanymi przez Kodeks Etyki Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz systematycznie superwizuję prowadzone procesy psychoterapeutyczne u certyfikowanych psychoterapeutów PTP i PTPPd.

Aktualnie intensywnie rozwijam swoje kompetencje w zakresie superwizji. Uczestniczę w szkoleniu superwizyjnym organizowanym przez Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie oraz w kusie superwizji prowadzonym przez Dolnośląskie Centrum Psychodynamiczne we Wrocławiu.

Jak pracuję?

Psychoterapia psychodynamiczna jest metodą leczenia, która ma na celu zmianę patologicznych sposobów radzenia sobie, myślenia i przeżywania na takie, które umożliwią optymalne i zdrowe funkcjonowanie. Polega na regularnych spotkaniach z terapeutą z częstotliwością raz lub dwa razy w tygodniu. Opiera się na założeniach o nieświadomej naturze zaburzeń psychicznych i problemów emocjonalnych. Celem podejścia psychodynamicznego jest dotarcie do nieuświadomionych konfliktów powodujących dolegliwości i konstruktywne ich przepracowanie. Podstawową techniką jest rozmowa z pacjentem skupiona na jego relacjach interpersonalnych. Podczas sesji analizuje się schematy zachowania, których źródło może znajdować się w nieświadomości pacjenta. Ważna jest również analiza relacji z samym terapeutą. Sesje trwają 45 minut i najczęściej odbywają się 1-2 razy w tygodniu o stałych porach. Psychoterapia może trwać od kilkudziesięciu sesji do kilku lat – w zależności od problematyki pacjenta. Pierwsze spotkania to konsultacje podczas których określany jest problem pacjenta, a także dobierana jest odpowiednia forma pomocy.